Telefonum Suya Düştü Çalışmıyor? Ne Yapmalıyım?

Suya düşen cep telefonu nasıl kurtarılır? Telefonum suya düştü? Telefonum ıslandı?  Telefonun suya düşmesi her zaman olan bir şey olmasa da, bir gün başınıza gelebilir, işte telefon suya düştüğünde acil olarak yapılması gerekenleri aşağıya sıraladık. Umarız yardımcı olur…

1- Derhal Bataryasını Çıkartın: Telefonunuz suya düştüğü anda veya farkettiğiniz anda hemen bataryasını çıkartın! Elektronik cihazlarda meydana gelecek ciddi bir kısa devre sorunu donanımsal hasarlara neden olacaktır.

2- Telefonunuzu kesinlikle hemen açmayın: Biraz bekleyin, sabredin. Telefonunuzu çalışıyor diye hemen kontrol etmeyin. Açtığınız anda tüm rehberinizi v.s kaybedebilirsiniz.

3- Olabildiğince tüm parçalarına ayırın: Telefonunuzun parçalanabilen çıkarılabilen kısımlarını ayırın. Ve kurutma işleminiz bitene kadar yeniden birleştirmeyin.

4- SİM kartınızı paslanma v.s karşı çıkartın: SIM kartınızdaki bilgiler kolay kolay silinmez lakin ek önlem almak açısından SİM kartınızı çıkarın.

5- Pil ve SIM kartınızı çıkardıktan sonra cihazı kuru bir bezle bir şekilde kurulayın: Bu telefonun iç kısımlarına gidecek olan suyun akışını yavaşlatacaktır.

7- Bir elektrik süpürgesi veya vakumlu bir süpürge ile suyu uzaklaştırın: Burdaki önemli husus iç kısımlarında vakumlu süpürge ile çekmek veya dış kısımlarındaki suların giderilmesi için süpürge kullanmaktır.

8- Pirinçte Saklama Yöntemi: En az bir gün sürecek şekilde -24 saat- bir pirinç kavanozunda karanlık ortamda saklayın. Pirinç nemi çekeceğinden en çok işe yarayan yöntemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

9- Kesinlikle temizlemek için alkol v.s kullanmayın: Alkol telefonunuza ciddi zararlar vereceğinden temizlemek için alkol kullanmamanız tavsiye edilir.

10- Kurutma işlemi için kesinlikle saç kurutma makinesini kullanmayın: Sıcak hava telefonunuzun elektronik devrelerine zarar verecektir.

11- Güneşte tutmayın: Mümkün olduğu kadar kurutmak amacıyla güneşte tutmayın.


Yazar Hakkında