Tembel Hayvan Nedir?

Tembel hayvanlar, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan Megalonychidae, Bradypodidae familyalarına ait 6 türü kapsayan orta büyüklükteki memelilerdir. Çok yavaş hareket eden bu hayvanlar yaşamlarının çoğunu ağaçlarda geçirir. Genellikle ağaç dallarında baş aşağı asılı dururlar. Hatta bu konumdayken uyuyabilir, yemek yiyebilir ve yavrularının bakımını yapabilirler.

Tembel Hayvanlar zorunlu olmadıkça ağaçlardan yere inmez. Ayaklarının yapısı da yürümeye pek uygun değildir. Yerdeyken ilerlemek için, ön ayaklarının tırnaklarını yere saplayıp vücutlarını öne çekerler. Bu hareketleri emeklemeye benzer. Yerde bir tehlikeyle karşılaştıklarında da çok hızlı olmadıkları için genellikle kaçamazlar.

sloth

Tembel Hayvanlar günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Araştırmalar ormanlarda yaşayan tembelhayvanların günde ortalama 10 saat uyuduğunu gösteriyor. Hayvanat bahçelerinde yaşayanlarsa günde yaklaşık 16 saat uyuyor. Tembel Hayvanlar olarak adlandırılmalarında bu kadar çok uyumalarının önemli bir payı var.

Tembel Hayvanlar bacakları çok uzundur. Arka ayaklarında üçer parmak bulunur. Ön ayaklarındaki parmak sayısı bazı tembelhayvan türlerinde iki, bazılarındaysa üçtür. Ayrıca uzun ve kıvrık tırnakları vardır. Bacaklarının ve tırnaklarının uzun olması, ağaçlara rahatça sarılmalarını ve saatlerce bu şekilde kalabilmelerini sağlar.

Tembel Hayvanlar yaprak, çiçek ve meyve yerler. Ayrıca bazı böcekler ve sürüngenler de besinleri arasındadır. Çok fazla yemek yemezler. Sindirim sistemleri de çok yavaş çalışır. Dışkılamak için haftada bir hatta daha uzun süre aralıklarıyla ağaçtan inerler.

Tembel Hayvanlar kıllarının oyuklu bir yapısı vardır. Bol yağmurlu bir ortamda yaşadıklarından bu oyuklarda su birikir. Böylece tembelhayvanın kürkünde, alg denen bitki benzeri minik canlıların gelişmesine uygun nemli bir ortam oluşur. Algler, fotosentez yaptıklarından yapılarında klorofil denen yeşil renk maddesi bulunur. Bu nedenle alglerle kaplanan tembelhayvanın kürkü yeşilimsi bir renk alır. Bu da Tembel Hayvanlar ormanda ağaçlar arasında fark edilmelerini zorlaştırır. Böylece avcı hayvanlardan korunmuş olurlar.

Yavru Tembel Hayvanlar annelerine sıkıca sarılır ve onlarla birlikte bu şekilde dolaşır. Kendi başlarına dolaşmaya yaklaşık dokuz aylık olduktan sonra başlarlar.

Yaşayan tembel hayvanların hepsi hepçildir. Bazı böcekleri, küçük sürüngenleri ve leşleri yiyebilirler, fakat asıl besinleri çoğunlukla tomurcuklar, ince filizler, yapraklar ve temel olarak Cecropia ağaçlarıdır. Hayat biçimleri olağanüstü şekilde ağaçlarda yaşamaya uyum sağlamıştır. Enerji ve besin değeri açısından oldukça fakir olan ve kolayca sindirilemeyen yapraklar ana besin kaynaklarını oluşturur; tembel hayvanlar yaprakları bile sindirensimbiyotik bakterilerin bulunduğu kısımlara ayrılmış, özelleşmiş, yavaş-sindiren oldukça büyük bir mideye sahiplerdir. İyi beslenen bir tembel hayvanın vücut ağırlığının üçte ikisini midesi ve içindekilerinin ağırlığı oluşturur ve sindirim sürecinin tamamlanması 1 ay kadar ya da daha uzun sürebilir. Buna rağmen yapraklar çok az enerji sağlarlar ve tembel hayvanlar bunun üstesinden ekonomik dağılımlar yaparak gelirler: çok düşük metabolizma oranları (onların boyutundaki yaratıklardan beklenenin yarısından daha az) ve hareketli olduklarında vücut sıcaklığının 30 ila 34 0C, dinlenme halindeyken daha düşük sıcaklıklarda kalmasıyla.

Tembel Hayvan Özellikleri

  • Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Dakikada en fazla yarım metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır.
  • Tembel hayvanlar, günde 15 ila 18 saat uyuyarak en çok uyuyan hayvanların başında gelirler. Kalan zamanda ise yemek yerler ve tutundukları ağaç dalını değiştirirler. Pek fazla yemek yemeyip su içmedikleri de bilinmektedir, bu nedenle doğaya en az zararı olan hayvanlar olarak tanınırlar.
  • Tembel hayvanlar, keskin pençeleri sayesinde dalların üzerinde tersine doğru asılı bir şekilde yaşarlar. Yere ise yalnızca ağaç değiştirmek veya boşaltım yapabilmek için inerler.
  • Sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır. Hatta tüyleri de ters yöne uzar.
  • Yaşadıkları Kosta Rika’daki tembel hayvanların ana ölüm kaynakları elektrik tellerine takılmaları ve kaçak avcılardır.
  • Tembel hayvanlar ağaçlarda yaşamaya uyum sağlamalarına rağmen iyi yüzücülerdir.

Kaynak: Tıkla


Yazar Hakkında