Terden Üretilen Elektrik

Teknoloji bu kadar da olmaz dedirtmeye devam ediyor..  Enerji  sorunu geleceğin en büyük problemi oldu. Bu konuda herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Sadece elektrik de değil; su sorunu da bizi düşündüren konulardan..

Elektriğin olmadığı bir dünya ne kadar yaşanabilir olur ki? Bir anlığına elektiriksiz nasıl yaşayacağınızı düşünün. Evet oldukça çekilmez bir durum.

Enerji sektöründe atılan dev adımlardan biri de enerji kaynaklarını bulmak. Uzmanlar, bu yolla elde edilen enerjiyle, nabız ölçen cihazlar, dijital saatler ve hatta cep telefonlarını bile çalıştırmanın mümkün olabileceğini belirtiyor.

Terden elektrik üretme deyince ilk aklımıza gelen taşınabilir cihazlar için yapılan uygulamalar geliyor. Yapılan çalışmalarda  vücuda nakledilen biyohücreleri kanla çalıştırılma başarıldı. Fakat yapılan açıklamalarda bu enerji miktarının 4 mikrovat olduğu belirlendi. Bu enerji miktarıyla da sadece küçük taşınabilir cihazları çalıştırmak mümkün.

Şimdilik kendi terinizle kendi taşınabilir cihazınız için elektrik üretmek mümkün görünüyor. Üstelik nabzınızı ölçüp bazı kimyasal verileri elde edebiliyorsunuz.


Yazar Hakkında