Bilgi

TETT Ne Demek? Ürünlerin Üzerindeki TETT Anlami


TETT : Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” anlamına gelmektedir. Avrupa Birliği yasaları gereği bundan sonra ürünlerin üzerinde SON KULLANMA TARİHİ(SKT) değilde TETT (Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi) göreceğiz. Hayırlı olsun :))

Hollanda ve İsveç’in AB’ye sunduğu yasa tasarısı, et ve süt gibi bozulma ihtimali yüksek gıdalar dışındaki yiyeceklerde son kullanma tarihinin kaldırılmasını öneriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından: TÜRK GIDA KODEKSİ ETİKETLEME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-7 Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi ve Son Tüketim Tarihi’nin birinci bölümünün 1 inci maddesi ile 3 üncü maddesinin  (e)  bendi ve ikinci bölümünün 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“1) Tavsiye edilen tüketim tarihi, ‘Tavsiye edilen tüketim tarihi’ ifadesi açık bir şekilde kullanılarak veya ‘…tarihinden önce tüketilmesi tavsiye edilir.’ şeklinde belirtilir. Bu ifadenin yanında ya tarihin kendisi ya da tarihin etiket üzerinde bulunduğu yere atıfta bulunan bir ifade yer alır. Tavsiye edilen tüketim tarihi için etiket üzerinde başka bir yere “Tavsiye edilen tüketim tarihi (TETT):” şeklinde  atıfta bulunuluyorsa atıf yapılan yerde “TETT:…” kısaltması kullanılarak tavsiye edilen tüketim tarihi bildirilir. Ürünün muhafaza edilmesi sırasında uyulması gereken koşullar varsa, tavsiye edilen tüketim tarihi bilgisini takiben belirtilir.”

“e) İyotlu tuzlar hariç insan tüketimine uygun tuz,”

“1) Son tüketim tarihi, ‘son tüketim tarihi’ ifadesi kullanılarak veya ‘… tarihine kadar tüketiniz’ şeklinde belirtilir. Bu ifadenin yanında ya tarihin kendisi ya da tarihin etiket üzerinde bulunduğu yere atıfta bulunan bir ifade yer alır. Son tüketim tarihi için etiket üzerinde başka bir yere “Son tüketim tarihi (STT):” şeklinde  atıfta bulunuluyorsa atıf yapılan yerde “STT:…” kısaltması kullanılarak son tüketim tarihi bildirilir. Bu bilgileri takiben, uyulması gereken muhafaza koşulları belirtilir.”

Kaynak:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130903-9.htm

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort