The 100 Dizisi Konusu ve OyuncularıBugünlerde adını sıkça duymaya başladığımız bilim-kurgu dizilerinden bir tanesi The 100. Dizimizin konusu oldukça basit. 97 yıl önce patlak veren nükleer savaş radyasyon yüzünden dünya yüzeyini yaşanmaz hale getiriyor. Dünya yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait olan uzay istasyonlarında insanlar yaşamlarına devam ediyor. Tabi sonradan Thelonious Jaha (Isaiah Washington) başkanlığında 12 istasyon birleşerek ARK İstasyonunu meydana getiriyorlar. ARK İstasyonununda yaşamsal faaliyetler için gerekli olan kaynaklar oldukça az olduğundan, nüfus kontrol altında tutulmaktadır. Burada 18 yaşın üstündeki suçlular uzaya atılarak cezalandırılmaktadır. Ve nihayet suçlu 100 genci uzay boşluğuna fırlatmak yerine dünyaya yüzeyinde bir sığınak olan Weather Dağına göndermeye karar verilir. ARK İstasyonununda umutların tükendiği anda 100 kişi dünya yüzeyine ulaşır ve daha büyük zorluklarla mücadele etmek zorunda kalırlar.

The 100, kıyamet sonrası macera, dram, bilim-kurgu türündeki televizyon dizisidir. Dizi, Kass Morgan‘ın The 100 isimdeki kitabının uyarlamasıdır ve Jason Rothenberg tarafından geliştirilmiştir. Galası 19 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

The 100 Yorum

IMDB Puanı 7.8 olan The 100 kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu dizilerinden biri. İlk sezonda dizi karakterleri özellikle bir ergen dizisi olduğunu hissettiriyor. Senaryo gerçek dünyadan biraz uzak olunca haliyle sonraki bölümlerinden sıkıcı olabileceğini düşünmeye başlıyorsunuz. Ancak durum tam tersi geliştiğini söyleyebilirim. 2. Sezondan itibaren olayların gelişim-seyri diziyi kendine bağlıyor. Bu dizi elbette bir BSG (Battlestar Galactica) veya The Expanse değil. Ancak bir uzay bilim-kurgu arıyorsanız tam size göre. İlk 4. sezonu izlemiş biri olarak diziyi beğendiğimi söyleyebilirim. Oyuncular çok ünlü değil ancak diziyi resmen sırtlamışlar. Her karakter tipik özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Şu karakter çok baskın diyebileceğim biri yok.

Dizinin şahsen beğenmediğim yönleri bazı yerler gerçeklikten hayli uzak ve dizinin senaryosunda bazı çelişkiler var. Ancak yinede seyredilmeye değer.

The 100 Dizisi Oyuncuları

Oyuncu Karakter
Eliza Taylor Clarke Griffin
Paige Turco Dr. Abigail “Abby” Griffin
Alycia Debnam Carey Lexa
Thomas McDonell Finn Collins
Bob Morley Bellamy Blake
Marie Avgeropoulos Octavia Blake
Lindsey Morgan Raven Reyes
Devon Bostick Jasper Jordan
Ricky Whittle Lincoln
Christopher Larkin Monty Green
Henry Ian Cusick Marcus Kane
Isaiah Washington Thelonious Jaha
Eli Goree Wells Jaha


Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mezunu.

Yorum Bırak:

E-posta adresiniz burada yayımlanmayacak.

Site Footer