Tp-Link CPE 510 Dış Ortam Köprüsü İnceleme

Çok fazla uzatmadan anlatmaya başlayalım. Bu cihaz yani Tp-Link CPE 510 ince bir ayar düzeyiyle 15 km’ye kadar etkili olabilen ve kurumsal yapılarda daha çok tavsiye edilen bir Dış Ortam Köprüsüdür. Ancak bunu dilerseniz bireysel olarak ta binadan binaya veya herhangi bir alanda kullanabilirsiniz. Yaklaşık 200 Tl değerinde olan bu cihazın kurulumu ise oldukça basit olduğunu belirtmekte fayda var. Hızlı kurulum ile hemen kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Cihaz ile birlikte iki adet plastik kelepçe, iki adet ethernet girişi olan adaptör, kullanım klavuzlar ve garanti belgeleri ile cihazın gövdesi (kendisi) geliyor. Cihazı herhangi bir yere monte ettikten sonra üstünü örtmeye v.s hiç gerek yok. Zaten doğal şartlar için tamamen tasarlanmış. Ayrıca topraklama yapmanızda fayda var. Topraklama ise hemen cihazın ethernet girişi olan kısımdaki vidaya bağlayarak yapıyorsunuz. Geri kalan işlem ise sadece cihaz ile interneti veren switch yada modem arasındaki mesafede de ethernet (cat5, cat6) kablosu. Buradaki mesafe ise 60 metreye kadar desteklediği. Bunun temel nedeni elektrik enerjisini cihaz ethernet kablosundan alıyor. Yani cihazla gelen adaptörün bir ucuna (LAN)  switchten yada modemden gelen interneti verdikten sonra POE kısmından (60 metre mesafeye kadar) cihaza kadar ethernet kablosu çekiyorsunuz ve cihazın LAN O POEİN yazan kısmına takıyorsunuz.  İşlem bu kadar. Bundan sonra bir bilgisayara 192.168.0.X’li bir IP verip cihaza 192.168.0.254’ten ulaşıyorsunuz.

Tp-Link CPE 510 Kurulum

Tp-Link CPE 510 topraklama

Cihaz tipik bir bir Acces Point (Wifi). 13dBi 2×2 çift polarizasyonlu yönlü MIMO anteni ile oldukça geniş bir alanda kablosuz ağa erişim gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca  0 ile 27dBm/500mw arasında ayarlanabilir iletim gücüne sahip. Ürün dışarda kullanılmak üzere tasarlandığı için her türlü yağmur, çamur ve fırtınaya karşı önlem alınarak yapılmış. CPE510 zorlu ortam koşullarında, hatta dünyanın en acımasız iklim şartlarında çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. 6000V Yıldırım Koruması, 15KV ESD Koruması ve IPX5 suya dayanıklılık sertifikalı sağlam dış mekan kutusu olma özelliğinde.

Ayrıca elektrik sorununuz neredeyse yok gibi. Elektriği ethernet kablosundan taşıyor. Tek yapmanız gereken ethernet başlangıcında özel elektrik adaptörünü kullanmak. 60 metreye kadar desteklediğini belirtmemde fayda var.  Ayrıca reset olayınıda elektrik adaptörünü kullanabiliyorsunuz. Bu nedenle monte ettiğiniz yere yada çatıya çıkmak gibi bir derdiniz kalmıyor.

Tp-Link CPE 510 (8) Tp-Link CPE 510 (7) Tp-Link CPE 510 (6) Tp-Link CPE 510 (5) Tp-Link CPE 510 (4) Tp-Link CPE 510 (3) Tp-Link CPE 510 (1) Tp-Link CPE 510 (2)

 


Yazar Hakkında