Türbülans (Hava Boşluğu) Nedir? Nasıl Oluşur?

Türbülans diğer adıyla Hava Burgacı/Hava Boşluğu hava akımının farklı ısınmalardan dolayı kısa süre içinde aşağı ve yukarı yön değiştirmesidir. Pek çok kişi türbülansı hava boşluğu olarak bilir. Türbülansı oluşturan en önemli nedenlerden biri ısı farkıdır.

Türbülanstan düşen uçak var mı? Öncelikle bu sorunun cevabı hayır. Pilotlar, uçuş öncesi planlamalarda türbülanslı veya gelişen hava hareketleri ile riske sahip bölgelerden uçmazlar. Havada ise radarlarından hava hareketerini takip edelerler. Genellikle CB olarak adlandırılan, elektrik yüküne ve yüksek türbalansa sahip bulutların içine girmezler. Bu bulutlarla aralarına belirli bir mesafe koyarak etraflarından dolaşırlar.

turbulans

Çeşitli coğrafik veya meteorolojik nedenlerden dolayı bir bölge daha fazla ısınır. Sıcaklığı artan hava kütlesi de yükselmeye başlar. Yükselen sıcak havanın yerini soğuk hava alır. Yani basitçe rüzgâr oluşur. Sıcaklık farklarının çok fazla olduğu yerlerde rüzgârın şiddeti giderek artarak fırtına haline gelir. Bu hava kütleleri arasında geçen uçaklar hava akımları nedeniyle sarsılmaya başlar.

Türbülans nedeniyle rotalarından bir anda metrelerce savrulan uçaklarda yolcular ya da kabin ekibi üyeleri arasında yaralananlar hatta ölenler bile olabilir. Ancak hava akımları çok hareketlidir. Daha birkaç dakika önce türbülans olduğu rapor edilen bölgeden aynı yükseklikte geçen başka uçak sakin bir havada uçuşuna devam edebilir. Büyük fırtına yakınlarında uçmak türbülans açısından oldukça tehlikelidir.

turbulans-ucak-dusururmu

Çünkü alçak ve yüksek hava basıncından dolayı her an büyük bir türbülansla karşılaşmak mümkündür. Ayrıca kümülüs bulutların oluşmaya başladıkları bölgelerde yapılan uçuşlarda hafif şiddette sarsıntılarla karşılaşılabilir.

Alttaki fotoğrafta uçağın kanatlarının üstü ve altı arasındaki basınç farkı (wingtip vortex, wingtip vortices) ndan uçağın arkasında oluşangirdaplardan kaynaklanan wake türbülansının görselleştirilmiş hali (NASA)

turbulans-nedir

Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA), her yıl bu konu ile ilgili 30 ila 60 arasında dosya inceliyor ve türbülans esnasında yolcuların tepkilerini araştırıyor. Amerika’da her yıl uçan ortalama 800 milyon yolcudan en az 20’si, türbülans esnasında kemerinin takılı olmaması nedeniyle koltuğundan düşüyor ya da kafasını bir yere çarparak yaralanıyor. Burada altı çizilmesi gereken en önemli durum, emniyet kemerinizin hep takılı kalmasıdır. Bu sizin daha az sarsılmanızı sağlayacaktır. Bir başka konu ise uçuş korkusu olanlar, türbülans esnasında panik atak krizi geçiriyor. Bu durum yaralanmalara yol açabiliyor. Ancak türbülans sebebiyle en fazla yaralanmalara ve kazalara da yolculara yardımcı olmaya çalışan kabin memurlarının maruz kaldığı notunu ekleyeyim.

Türbülansı en az zararla atlatmanın en önemli Ģartı ise kemerleri bağlı tutmaktır. Türbülans sırasında en çok yaralananların baĢında kabin memurları gelir. Türbülans kazalarında yaralananların yarısını kabin memurları oluĢturmaktadır. Türbülans genelde kabin memurlarını ayakta servis yaparken yakaladığı için en ağır yaralanan da kabin memurlarıdır. Bunun için ayakta olan kabin memurlarının türbülans anında mümkünse hemen oturup kendini güvene alması ve yolcuları da uyarması gerekir. Yolcular açısından uçuĢ sırasında koltukta oturmak ve kemerleri bağlamak türbülansın kötü etkilerini azaltabilecek en iyi önlemdir. Ayrıca yolcu uçaklarının arka tarafında oturanlar türbülanstan daha fazla etkilendiği için bu yolcularla özel olarak daha fazla ilgilenmek gerekir.

Kaynak:

  • http://kokpit.aero/turbulans-neden-olur
  • http://www.haberturk.com/yasam/haber/975900-turbulanstan-korkmali-mi
  • http://www.airporthaber.com/kose-yazilari/havada-bosluk-olur-mu–turbulans-ucak-dusurur-mu.html
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Türbülans

Yazar Hakkında