Türkiye Kendi Otomobilini Üretebilir mi?

Son zamanların ara ara depreşen konularından biri ile ilgili kendimce biraz bilgi vermeye çalışacağım. Genellikle ülkemizde yılın belirli mevsimlerinde otomobil üretme ile ilgili bir çok haber geçer. Hemen hemen herkes neden otomobil üretmediğimiz ile ilgili sorular sormaya başlar?

Ve tabi beraberinde gelen bir sürü komplo teorileri sonucunda BATI denen ülkeler grubunun bizim otomobil üretmemizi istemediği ve bunu sabote etmek için bir çok girişimde bulunduğu düşünülür.

Realitede Türkiye istediği taktirde araç üretme kapasitesine sahip. Hatta sadece Türkiye değil. İç savaşın ortasında ki Suriye bile isterse şu anda araba üretimini gerçekleştirebilir. Buraya kadar herşey normal. E peki neden üretmiyor yada üretemiyor?

Türkiye’de yılda ortalama yılda 500-600 bin civarında otomobil satılıyor. Piyasaya hakim konumda şu anda yılda yanılıyorsam 90.000 otomobil ile Wolkswagen markası var. Yaklaşık 70 yıldır geliştirilmiş bir mühendislik ile ürettiği Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda gibi dünyada ağı olan Wolkswagen’i kafamızda canlandıralım. Dünya çapında yaklaşık 400 bin aktif çalışan işçisi var. Volkswagen’in yıllık Ar- Ge yatırımı Türkiye’nin yıllık toplam Ar-Ge bütçesinden daha fazla olduğunuda hatırlatalım. Yani sadece Wolkswagen’nin Ar-Ge yatırımı ülkemizin toplam arge yatırımından 2 kat fazla.

Kafanızda yahu Wolkswagen üretmeyeceğiz ki, sadece başlangıç aşaması için yaz diyebilirsiniz. Bakın en düşük düzeyde bir otomobil için binlerce işçi, yaklaşık nakit bir şekilde direkt harcanacak tahmini 20 milyar dolarlık bir bütçe, sistematik bir şekilde organize edilmiş sanayi kolları, ciddi bir şekilde çalışacak ar-ge yatırımları, satış için pazar, özel vergi indirimleri, ülkenin dört bir yanına dağıtılmış teknik servis ağı, reklam ve satışı gerçekleştirebilecek güç oluşturmalısınız. Ve bunları muhtemelen 10-20 yıla yayarak yapmalısınız. Ve sonuç olarakta herşeyi devletten beklemeden. Çünkü bu işi sadece devlet üretsin olayına bırakırsanız bu işin içinden çıkamazsınız. Cumhurbaşkanımızın yerli otomobil için babayiğit lazım deme sebebi de bu. Kısaca birinin elini taşın altına koyması lazım.

Bir otomobilin her parçası hatta bir vidası bile hiçte şakası olmayan ve dev bütçelerle bir ar-ge çalışmasının ürünüdür.  Sanayideki ustanızın ya ben bile üretirim dediğine bakmayın. Çip denen bir kavram var. Çip’i bırakın bir otomobilin elektronik aksamını üretmek bile zorken seri üretim daha da zor olacaktır.

Anlattıklarım Türkiye pazarı için geçerli. Yani siz ürettiğiniz aracı eğer dışarıya satmayacaksanız yılda 10.000 araç satıcam diye 20 milyar dolarlık yatırım yaparsanız zarardasınız demektir.

Sonuç olarak bir araç üretmek için o aracın her parçasını üretecek mühendisliğe sahip olmanız gerekir. Elbetteki hiçbir araba %100 yerli değildir. Ancak bu coğrafyada ya hep ya hiç mantığı ağır basar. Ana teknolojisi size ait olmayan  bir parçayı tedarik etmediğiniz gün batarsınız. Lastiği, kaportayı üretmekle iş olmuyor. Bu kadar basit. Bu nedenle yapılacak ilk iş devlet desteği ile abartmadan-gaza gelmeden, sıfırdan başlama iddiasına girmeden yavaş yavaş kollektif bir sanayi anlayışı ile üretmeye başlamak ve bu işi doğru yapmak. Ve tabiki doğru zamanda, doğru yerde ve en önemlisi doğru kişilerle bu işi gerçekleştirmek. Türkiye kendi otomobilini üretir!…

Not: Bu arada son zamanlarda dalga konusu olan cadillac olayına gelelim. Tekerliği ikinci kez keşfetmeye gerek yok. Evet yüksek teknoloji ürünlerine sahip değiliz. Ancak bazı şeyleri yapacaksanız lisansınız ıvırını zıvırını satın almanız gerekir. Yeterki yapabilecek kişi istesin.


Yazar Hakkında