Türkiye’de ilk otomobil ne zaman üretildi?

Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk otomobilin Anadol olduğu varsayılsa da Anadol’un tasarımı İngiliz Reliant firmasınca yapılmış (Reliant FW11) ve Otosan’da bu firmadan alınan lisansla üretim yapılmıştır. Anadol’un şasi, motor ve şanzımanları ise Ford’dan temin edilmiştir. Ayrıca Anadol, Türkiye’de seri olarak üretilen ilk otomobil markası ünvanına sahiptir.

anadol

Anadol

Tasarım ve mühendislik anlamında Türkiye’de ilk yerli otomobil “Devrim”‘dir. Devrim 1961 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikasında, 129 günde üretilmiştir. Devrim’den daha önce de (1953 yıllarında) otomobil imali üzerinde “deneme mahiyetinde” diye adlandırabileceğimiz çalışmalar olmuştur.  Ayrıca ‘Devrim’ Eskişehir’de yapılsa da denenip sonradan üretiminden vazgeçilmiştir.

Devrim

Devrim

Türkiye’de seri üretime geçen ilk otomobilin Anadol olduğu iddia edilse de bu ünvanın esas sahibi Nobel 200 isimli bir küçük otomobildir. Dünyanın birçok ülkesinde lisansla üretilen bu otomobil ;Türkiye, İngiltere ve Şili’de Nobel, Almanya ve Güney Afrika’daFuldamobil, İsveç’de Fram King Fulda, Arjantin’de Bambi, Hollanda’da Bambino, Yunanistanda Attica, Hindistan’da Hans Vahaar markalarıyla yollara çıkmıştır. Türkiye’de montajına 1958 yılında başlanan bu küçük otomobilin üretimine 1961’de son verilmiştir. Dünya’da ise 1950-1969 yılları arasında üretimde kalmıştır.

Nobel 200

Nobel 200

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anadol


Yazar Hakkında