Türkiye’nin ilk çamaşır makinesi

Kamil Tolon tarafından kurulan Tolon Makine, Türkiye’nin tekstil sektöründeki makinelerine imza atmıştır. Türkiye’ nin ilk ev tipi çamaşır makinesi 1950 yılında sanayi Kamil TOLON tarafından üretilmeye başlandı. O dönemde kurulan satış ve servis ağıyla, Tolon çamaşır makinesi uzun yıllar büyük bir başarı sağladı. Bugün, o yıllarda üretilmiş olan çamaşır makinesi Rahmi Koç Müzesinde sergilenmektedir.

Türkiye’de ilk  çamaşır makinesi, 1959 yılında Arçelik firması tarafından üretilmiş ve satışa sunulmuştur. 1960 yılında ise Profilo üretime başlamıştır. Fakat aşırı pahalı olduğundan her eve girememiştir.

Kamil TOLON Kimdir?

Türkiye’de ilk çamaşır makinesi üretimini gerçekleştiren sanayici, işadamı. 1937 yılında Bursa’da kurduğu makine imalathanesi ile ülkemizin ilk makine imalatçıları arasına girdi. İkinci Dünya Savaşı’nda askere çağrıldı, bu alandaki bilgisini Çanakkale’de Milli Savunma Bakanlığı adına seri olarak mayın kesme makineleri üreterek gösterdi. Bu arada Nara Burnu’nda kurduğu jeneratör de, sonraki uzun yıllar boyunca hizmet verecektir.  Askerlik görevinin sona ermesinin ardından, Bursa’da makine sanayisinde önemli girişimlere imza atmayı sürdürdü; 1945’te ilk dokuma tezgâhını, 1948’de ilk biçer-döveri, 1949’da ilk santrifüjlü su pompasını, 1950’de ilk ev tipi çamaşır ve bulaşık makinesini, 1952’de ilk elektrik motorunu tasarladı ve üretimini gerçekleştirdi. Firması 1960’lı yıllarda özellikle çamaşır ve bulaşık makinesi pazarında önemli bir yer edinerek büyüdü. Bu arada 1963-1965 yıllarında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. 1969’da firmasını İzmir’e nakletti.

21 Temmuz 1978‘de öldü, Emirsultan’da defnedildi. Ölümünden sonra çocukları ve torunları tarafından yönetilmekte olan firma, faaliyetlerini İzmir’de sürdürmektedir.

Kaynak:

  • http://www.tolon.com/tarihce.aspx
  • http://bursabilsem.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/16/15/965473/icerikler/kamil-tolon-kimdir_344144.html
  • http://www.reitix.com/Makaleler/ilk-Camasir-Makinesi/ID=488
  • http://www.koc.com.tr/tr-tr/hakkinda/tarihce/turkiyedeki-ilkler
  • http://www.etsm.org.tr/etsm/index.php?r=kronoloji/view&id=302

Yazar Hakkında