Ultrabook Nedir? Laptop/Notebooktan Farkları Nelerdir?

Ultrabook dediğimiz bilgisayar aslında ilk kez Intel firmasının üretmiş olduğu bir notebook çeşidi. Intel’in üretmiş olduğu olduğu bu konsept çeşitli kurallara göre üretilmektedir diyebiliriz. Bunlardan ilki Intel’in ikinci nesil core işlemcilerinin kullanılmasını zorunlu kıldığı ultrabooklar daha yüksek performans ve uzun süreli pil ömrü sunmaktadır. Ayrıca ultrabooklar incelik bakımından belirli standartlara oturtulmuştur. Yine ultrabooklarda olması gereken kurallardan biri de, SSD depolama birimlerinin kullanılmasıdır.

Ultrabook’lar, 20mm ve daha incedir. Intel tarafından meydana getirilen “Ultrabook” konsepti, işlemci olarak düşük güç tüketimine sahip Sandy Bridgeişlemcilerini kullanır.

Hızlı açılma süreleri ultrabook standartları arasında yer almaktadır. Bu konsept oluşturulurken fiyatların 1000 dolar altında olması planlanırken piyasadaki birçok ultrabook bu sınırın üstüne çıkmıştır. Genellikle Ultrabook’ların 1.000 doların altında, performanstan ödün vermeyen dizüstü bilgisayarlar olmasına özen gösterilmektedir. Yine de yeni gelecek ultrabook modellerinde bu fiyat altında ürünler beklenmektedir. Ultrabooklarların, Apple firmasının Macbook Air modeline bir rakip çıkartmak için tasarlandığı söylenebilir. Intel’in Sandy Bridge işlemcileri kullanılır. Optik sürücüleri bulunmaz. Kasalarının farklı noktalarda geçmemesi gereken bir kalınlık sınırı vardır.

Ultrabook modellerinin bir kısmının ekranı dokunmatik olma özelliğine sahiptir. Bazı modellerde ise bu ekran çıkıp aynı zamanda tablet bilgisayar olarak kullanılabilmektedir. Son jenerasyon ultrabook’lar ile gelen Sandy Bridge işlemciler oldukça hızlılar. SSD’ler ise bilgisayarınıza hız katacak diğer bileşenlerden. Ancak birçok model entegre Intel grafikleriyle geldiğinden ultrabook’lardan ciddi bir 3D oyun performansı beklememeniz gerekiyor.


Yazar Hakkında