USB Wireless Adaptör Tavsiyesi | Hangi USB Wireless Adaptör Almalıyım?

Kullanım alanlarına bağlı olarak USB Wireless Adaptör çok sık kullanılan bir wi-fi sistemi olmasada bazen vazgeçilmez durumda olabiliyor. Özellikle USB Wireless Adaptör masaüstü bilgisayar veya Wifi Seçeneği olmayan sistemler için vazgeçilmez bir cihaz diyebilirim. Tabi seçerken yinede çok bilgi sahibi değilseniz biraz araştırmanız gerekiyor. Eğer gerçekten almaya karar verdiyseniz TAK-ÇALIŞTIR gibi kolay kurulum modelinde olanları tercih etmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü aldıktan sonra kurulum zımbırtıları özellikle işletim sistemi sorunlarından dolayı baş ağrıtabiliyor. Bazı kullanıcılar genel “yahu bu cihaz arızalı” gibisinden veryansın ediyor. Aslında basit bir sistem üzerine entegre edilmiş bu cihazların kullanımı oldukça kolay.

Değişik modelde değişik türde bir sürü USB Wireless Adaptör mevcut. Aslında elinizde herhangi bir Acces Point varsa bununlada USB Wireless Adaptör işini görebilirsiniz. Ancak dediğim gibi Tak-Çalıştır yani direkt çalışan cihazlar her zaman tercih sebebidir. Kurulumu kolay bir cihaz almanız tavsiyemdir.

Tabi teknoloji ilerledikçe cihazlarda küçülüyor. USB (Flash) Belleğin yarısı kadar USB Wireless Adaptörler mevcut. Burda sizin kafanızı meşgul edecek tek sorun ne kadar mesafede etkili olacağıdır. Bunun dışındaki diğer sorunlar pek önemli değil. Ayrıca genel olarak herkeste bilinen yanlış bir algı var. Mbps olayı. Mbps olayı data yada veri aktarım hızıdır. Mesafe yani çekim alanı ile ilgisi yoktur. Bu aslında önemli bir konu. Yani aldığınız 50 Mbps ile 100Mbps arasında mesafe açısından (çekim gücü) farklılık olmayabilir. Eğer dip bir yerde ise masaüstü bilgisayarınız kablolu bir USB Wireless Adaptör kullanın. 1-5 metre aralığında kablolu bir USB Wireless Adaptör alarak alıcıyı yüksek bir yere sabitleyebilirsiniz.

Şimdi piyasada en çok bulunan TP-LINK TL-WN725N Adaptör N Nano USB 150Mbps ile ilgili başlıyayım. Bunun fiyatı 25 TL civarında. Oldukça küçük bir boyutu var. Tercih sebebi ise yukarıda belirttiğim çok basit bir kurulumu olması neredeyse tak çalıştır türünden olması. Yanında gelen CD’yi bilgisayara takıp USB’yi bilgisayarınıza takıyorsunuz ve CD’deki programı çalıştıyorsunuz. Bir iki adımda kurulum bitiyor ve bunu bir kez yapıyorsunuz. Ondan sonra laptop olayında olduğu gibi bağlanmak istediğini Wifi’yi çalıştırıyorsunuz. Olay bu.Birde Wifi Hotspot özelliği mevcut. Yani sizdeki interneti başkaları ile paylaştırabilirisiniz. Atıyorum bilgisayarınıza kurdunuz dilerseniz sağda solda bulunan cep telefonu ile internete bağlanabilirsiniz. Burada sadece USB’nin bağlı olduğu bilgisayarın açık kalması yeterli. Tıkla

TP-LINK TL-WN725N Adaptör N Nano USB 150Mbps

Ayrıca alternatif Tp-Link TL-WN821N 300 Mbps USB Adaptör üsttekinin bir benzeri. Aynı aileden Fiyatı 40 TL civarında. Kurulumu yukarıdaki gibi. CD ile basit bir kurulum gerektiriyor. Mesafe konusunda endişeniz olmasın. Gayet sağlıklı çalışan ve uzak mesafelerde etkili. Yalnız kalın betonarme ve çelik duvarlar için tahminin 1 duvar sonrasında çekim gücü azalabilir. Bunu alırken normal bir wifi sistemini düşünmenizi istiyorum. Aklınız 1-2 km etkili bir cihaz gelmesin. Açık alanda maximum 100 metreye kadar çekebilir. Burdan bu ürünü inceleyebilirsiniz.

Tp-Link TL-WN821N 300 Mbps USB Adaptör

Ayrıca belirtmemde fayda var. Antenli olması çok bir şeyi değiştirmez. Sanki anten varlığı onu güçlü kılıyormuş gibi bir izlenimi olabilir. Ancak bu durumun çok etkili olduğunu düşünmüyorum. USB Wireless Adaptör mantığı kolay taşınabilir ve hızlı kurulum gerektiren pratik bir cihaz gibi düşünmelisiniz. Yani elektriğe bağımlı olmayacak. Yoksa bunu almanızın hiçbir anlamı yok.

Bir diğer konu genelde mimo teknolojisi diye bir tabir geçer. Aklınıza mimo teknolojisi nedir diye bir soru gelebilir? Mimo teknolojisi ile temel amaç daha fazla alanda etkili olmasıdır. Özellik sadece bu. MIMO (multiple-input and multiple-output), çoklu giriş ve çıkış anlamına gelir ve  verici (yani ingilizcesi transmitter) ve/veya alıcı (yine ingilizcesi receiver) tarafında birden fazla anten kullanılarak bağlantının performansını yükseltme işlevi gören bir teknolojidir.

AirTies Air 2315 150 Mbps Kablosuz N USB Adaptör’de tercih edilebilecek kaliteli markalardan. Airtiesin bu konuda iyi olduğunuda söyleyebilirim. Piyasada hali hazırda en çok satılanlar  Airties, Asus, Aztech, Everest, Frisby, Inca, Linksys, Logilink, Netis, Tenda, TP-Link, Zyxel USB Wireless Adaptörleri ancak farkettiğim nokta özellikle TP-LİNK ürünlerinin yaygın olarak tercih edildiği.  Mesela Linksys, Logilinkte çok iyi markalar. Belkide pazar payı ile ilgilidir. Zyxel mesela tercih sebebi olabilir. Ama bilinen ve teknik servisi olan bir marka almanız iade veya arızada size kolaylık sağlayacağını hatırlatmak isterim.AirTies Air 2315 150 Mbps Kablosuz N USB Adaptör için Tıkla.

AirTies Air 2315 150 Mbps Kablosuz N USB Adaptör

Kablolu bir seçenekte verelim. Daha önce 200 metre mesafede açık alanda sorunsuz çalışanlara denk geldim. Gerçektende çok iyi çalışıyorlar. Dediğim gibi anten olayına fazla takılmayın. Tek kanaldan bazen sorunsuz bir internet olabiliyor. Ama elektronik eşyanın %10 sorun çıkarabileceğinide unutmayın :)) Eğer mesafeniz KM’değerinde bir alanda ise o zaman 300Mbps High Gain Kablosuz USB Adaptör tavsiyem olacak. Maksimum Çıkış Gücü 20dBm (100mW) gerçekten oldukça yüksek bir değer olduğunu söyleyebilirim. Fiyatı ise 60 TL civarında. Tam adı: TP-LINK TL-WN822N 300MBPS. Buda Linki Bu linktende detaylı bilgi alabilirsiniz. Tıkla Bu cihaz yaniTL-WN822N ayrıca farklı noktalara konumlandırma esnekliği sağlaması için 1.5 metrelik USB Uzatma kablosu ile birlikte geliyor.

TP-LINK TL-WN822N 300MBPS

Tekrar belirteyim fiyat ve anten konusuna çok takılmayın. Çok ucuz ürünler çok kaliteli olabileceğini unutmayın. Bazen ek yazılımsal özelliklerle abartıp piyasada hüküm süren bir sürü seçenek oluyor. Ayrıca modeminiz yani gelen interneti dağıtan modemin kapasitesi kadar ve mesafenin verdiği uzaklık kadar verim alabileceğinizi unutmayın. Örneğin 24 Mbps hızında bir internet paketiniz var. Size tahminen 16 Mbps hızında düşecektir. Siz 300 Mbps ile 300 kadar değilde 16 Mbps hızında alabilirsiniz maximum. Musluktan ne kadar su geliyorsa o kadar. :))

Hot spot özelliğ olanlardanda aldığınızda internetinizi paylaştırabilirsiniz. Bu güzel bir özellik. Alırken bunada dikkat edebilirsiniz.


Yazar Hakkında