Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyasada baya bir ütü markası var. Hepsi değişik fiyatta değişik kalitede. Efenim ortalama bir ütü 200-500 TL arasında değişiyor. Tavsiye ettiklerimizi aşağıya yazdık. En çok tercih edilen ürünler genelde Tefal,Philips, Braun, Bosch, Arzum, Bosch ürünleri oluyor. Yinede karar sizin. Önem olan şey şu “ütünün tabanı, ısı gücü(watt) ve buhar gücü”.

Seramik ütüleri tercih etmenizde fayda var. Özellikle Philips marka ürünlerde özel Azur taban kullanılmaktadır. Artık teflon taban ve çelik tabanlı ütüler geride kaldı.

Önemli Not: 2200 watlık bir ütü 1800 watlığa göre 150 dereceye daha çabuk ulaşır. O zaman watt değeri yüksek olan ürün iyidir düşüncesi HATALI bir genellemedir. Çünkü bu değerin yüksek olması da elektrik tüketimini doğrudan etkiler. Aynı zamanda kırışıkların daha kolay açılması açısından da watt değeri önem gösterir. Bu açıdan ütü tavsiyesi yapacak olursak 2200 ±200(2000-2400 arası) watt ortalama değerlerde olan ütüleri tercih etmenizi öneririz.

Şimdi ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı?

1- Çamaşırlarınızı biriktirip toplu şekilde ütülüyorsanız, güçlü ve hızlı buhar kazanlı ütüleri; düzenli aralıklarla ütü yapıyorsanız, normal buharlı ütüleritercih edebilirsiniz.
2-Otomatik kapanma özelliği de oldukça önemlidir. Ev güvenliği bakımından olmazssa olmazlardandır.
3-Kirece karşı sistem olması, özellikle ülkemizdeki musluk suyundaki kireç oranından ötürü oldukça önemli.
4-Yakmama garantisi bulunan ütülerde tabanda bulunan Smart Chip sayesinde sıcaklık sürekli kontrol edilerek aşırı ısınma engellendiği gibi lekelere neden olan soğuma işlemininde önüne geçilir.
5-Anti-drip yani damlamayı önleyici ütüler, kumaşların lekelenmesine engel olur. Bu özelliğin olup olmadığını kontrol edin.
6-Eğer sık sık takım elbise kullanan biriyseniz, pantolonlara çizgi atmak önemli. Bunu da ancak ‘şok buhar’ özelliğiyle sağlamak mümkün.
7-Kablosuz ütüler şu anda gelişme aşamasında. Bu tip aletlerle, ütünün tekrar ısınması gerektiği için işlem uzun sürebilir.
8-Seyahat ütüleri, fiyatı ve boyutu itibariyle oldukça çekici görünüyor. Ancak bu ütüler ‘az kullanım’ için tasarlanmış. Günlük ütü ihtiyacınızı giderebilmek için bu ütüleri almayın.
9-Kireç temizleme sistemleri, ütünün ömrünü uzatan bir özelliktir. En iyi ve pratik sistemi seçmekte fayda var.
10-Kırışıklıkların açılması için ısı gücü 2400 watt ve üzerinde olması tercih edilmelidir.
11-Buhar kazanlı ütüler pek kullanışlı olmadığını hatırlatmakta fayda var sanırım.


Yazar Hakkında