Uzak Mesafelere Nasıl İnternet Verebilirim?

Herkese Merhaba,

Hemen hemen bir çok kişi uzak mesafelere internet çekerken karşılaşacağı sorunlar ve çözümleri konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Aslında uzak mesafelere internet çekmek için dört yol var. Bunlardan birincisi Fiber Kablo çekmek, ikincisi UTP Kablo dediğimiz Cat5, Cat6 veya Cat7 kablo çekmek ve üçüncüsü Noktadan Noktaya dediğimiz yöntemle Acces Pointle kablosuz interneti uzak bir noktada kablolu internete çevirerek internet vermek. Ayrıca dördüncüsü ve pek kullanılmayan yöntem ise telefon kablosundan internet vermek.

Eğer internet vermeyi planladığınız mesafe 120 metre veya daha fazla ise o zaman iki seçeneğiniz var demektir. Bunlardan bir tanesi Fiber Optik kablo döşemeniz gerekiyor veya kablosuz wi-fi seçeneğini değerlendirmeniz gerekiyor. Ancak her 100 metreye yakın noktada araya switch atarak UTP Kablo dediğimiz Cat5, Cat6 veya Cat7 kablo ile dilediğiniz mesafeye internet verebilirsiniz.

Fiber Kablo ile Uzak Mesafeler İnternet Çekmek: Fiber Optik kablo ile internet olayı oldukça maliyetlidir. Ayrıca profesyonel bir destek almanız gerekmektedir. Fiber kabloların metraj fiyatları biraz daha pahalıdır. Sonlandırma dediğimiz fiber kabloların uçlarının yapılması ve montaj işlem ise tamamen teknik bir konudur. Fiber hat yaparken hattın uç noktalarında ya media converter kullanacaksınız yada cat kablolarını destekleyen switchler almnalısınız ki switchlerden almanız size fayda sağlayacaktır. Bu siwtchle fiber hattını kullanabileceğiniz RJ45 Ethernet formatına dönüştürecektir. Böylece bu switch yada media converterden kullanabileceğiniz RJ45 ethernet portu elde edip bunu dağıtabileceksiniz.

Dış Ortam Köprüsü Acces Point ile Uzak Mesafeler İnternet Çekmek: Diğer bir seçenek dış ortam köprüsü dediğimiz Acces Point’ler kullanarak internet sağlamanız. Böylece en uzak noktalara wifi ile internet verip interneti alan noktada eş veya cihazı destekleyen bir Acces Point kullanarak kablosuz interneti kabloluya çevirmek. Aslında bu oldukça maliyeti az ve en kolay yoldur. Dış ortam köprüsü kurulum ve kullanımı ise oldukça basit. Tek yapmanız birbirine eş 2 adet 2.4 Ghz değerinde bir Acces point almanız. Örneğin: TP-Link WA7210N gibi. (5 Ghz bazı laptop ve telefonlar desteklemiyor, o yüzden internet erişimi için pek tavsiye edilmez.)

UTP Kablo (Cat5, Cat6 veya Cat7) ile Uzak Mesafelere İnternet Çekmek: “UTP Kablo” dediğimiz Cat5, Cat6 veya Cat7 kabloları ile internet çekerken aklına gelen ilk soru kablonun kaç metre mesafeye kadar desteklediğidir. UTP Kablo (Unshielded Twisted Pair) Korumasız Bükümlü Kablo olarak bilinen,  verileri bakır teller üzerinden analog sinyaller halinde gönderen bir kablo çeşididir.

UTP tipindeki kablolar “bant genişliklerine” göre kendi içinde dokuz kategoriye ayrılır. Data yani İnternet kullanımında network içerisinde en çok tercih edilen kablo türüdür.

Modemden veya bir switchten itibaren maximum ve doğrudan destekleyebileceği erişim mesafesi 100 metre civarındandadır. Bu 110-120 metre mesafeye çıkabilir. Ancak bu mesafeden sonra elde edilecek verim hızla düşecek ve belirli bir mesafeden sonra sinyal zayıfladığından internet erişimi kesilecektir. Bu nedenle eğer mesafe 100 metreden fazla ise araya switch’ler koyarak dilediğiniz mesafeye internet taşıyabilirsiniz.

Genellikle şöyle bir yanlış anlaşılma durumu var. Cat7 kabloların destekleyebileceği mesafe ile ilgili. Cat5, Cat6 veya Cat7 kablolar destekeleyebileceği mesafe 100 metredir. Aralarındaki fark veri aktarım miktarından başka bir şey değildir.

Telefon Kablosu ile Uzak Mesafelere İnternet Çekmek: Telefon kablosu ile internet çekmeniz için ayırdığınız 4 telefon telininin başlangıç ve bitiş noktalarına media converter koymanız gerekiyor. Bu cihaz rj45 dönüştürücü olarak düşünebilirsiniz.


Yazar Hakkında