Uzaydan Gelen Gizemli Sinyaller

Uzaydan gelen sinyal deyince süper gelişmiş canlıların yolladığı üstün makinaların olduğu eşsiz bir düzen düşünebilirsiniz. Bilim kurgu olarak şöyle bir düşündüğünüzde bu sinyalin bir çok nedeni de olabilir ama en kuvvetli olasılık uzaylılar olarak nitelendirdiğimiz canlılar olabilir.

Biz kurgu kısmını atıp bilim kısmını incelediğimiz zaman, karşımıza çözülemeyen bir gizem çıkıyor. Yıllardan beri dünya dışında bir hayat var mı? Sorusunun cevabını hep merak ettik. Bu bağlamda bazı olaylar oldu ki gizemi hala çözülemedi. 14 Mayıs 2007’te Galler’deki Parkes Teleskopu’nda saptanan radyo patlaması, gizemini koruyor. Bu patlamanın 5.5 milyar ışık yılı uzaklıkta bir bölgeden geldiği düşünülüyor. Ama bu patlama nasıl oldu ya da kim bu patlamaya sebep oldu bilinmiyor.

Doğal olarak akıllara gelen en büyük soru da dünya dışından başka bir yerde hayatın olup olmadığı.. Belki de bu patlamanın sebebinin cevabı dünya dışında başka hayatların olup olmadığının bir kanıtı olacaktı. Konuyla ilgili araştırmalarını devam ettiren ekip, söz konusu radyo dalgasına yaklaşık 5.5 milyon ışık yılı uzaklıkta patlayan bir yıldızın sebep olmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Eğer bu patlamaya bir yıldız sebep olmuşsa radyo dalgaları bu yıldızın patlamasından kaynaklanan manyetik alandan oluşmuş olabilir. Tabi bu da kuvvetli bir ihtimal olmuş oluyor.

Bu gizemli radyo patlamasının çözülememiş gizemi nedir nasıldır hala araştırmalar devam ediyor.

Bilim insanları bu sorunun cevabıyla bir devrime imza atabilirler.


Yazar Hakkında