Bilişim Teknolojileri

VDSL2 Modem Nedir?


VDSL2  (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) Türkçesi Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı olarak tercüme edilebilecek VDSL2, günümüzde DSL teknolojisinin ulaştığı en son basamak diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere modemlerin temel görevi telefon kablosundan gelen analog-sayısal verileri dijital veriye çevirmek. Bu işlemi hızlandırmak için günümüzde sürekli olarak yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. VDSL2’de yeni çıkan teknolojilerden bir tanesidir.

DSL: “Sayısal Abone Hattı” (Digital Subscriber Line), bilinen sıradan bakır kablolar üzerinden evlere, işyerlerine ve ofislere yüksek bant genişliği sağlayan bir teknolojidir. Genellikle xDSL şeklindede isimlendirilip baştaki x harfi değiştirilerek türleri adlandırılır. ADSL, ADSL2, ADSL2+, SDSL, IDSL, HDSL, VDSL, VDSL2 gibi. Bu teknolojilerin ulaştığı son nokta ise VDSL2.

VDSL teknolojisinin ilk çıktığı zamanlarında uzun mesafelerde aktarma-iletim hızı olabildiğince yüksek düşüşler göstermekteydi ancak VDSL teknolojisinin geliştirilmiş hali olan VDSL2 ile neredeyse 1km mesafede bile iletim-aktarım hızının yaklaşık 50Mbit’e kadar korunabildiğini ispatlamış oldu. Ancak mesafeler 1-2 km ye gelindiğinde neredeyse ADSL2+ ile aynı performansa yaklaşmaktadır. Fiber hatlar söz konusu olduğunda telefon hatları üzerinden internete ADSL teknolojisinde daha hızlı bir erişim olanağı sunmaktadır.

VDSL2’nin verebileceği hız yukarıda belirttiğimiz gibi çok hızlıca mesafeye bağlı olarak düşüyor. Teorik olarak hız 250 Mbit/s olabilirken, 500m mesafeye gelindiğinde 100 Mbit/s’ye kadar düşüyor,ve 1 km mesafede 50 Mbit/s olarak ölçülüyor. Ankastre kutudan 1.6 km’den uzak binalarda performansı ADSL2+ ile hemen hemen aynıdır.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort