VPN (Özel Sanal Ağ) Nedir?

Özel sanal ağlar ile internet gibi halka açık ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum kaynaklarına erişmeleri sağlanmaktadır. VPN Yani Özel sanal ağ (virtual private network) ağlara güvenli bir şekilde uzaktan erişimde kullanılan bir teknolojidir.

VPN (Özel Sanal Ağ) kişi veya kurumlara ait olan özel bilgi ve verinin herkese açık hâle getirilmesini ya da internet gibi büyük bir ağ üzerinden bilgi ve verilerin aktarılmasını sağlar. Büyük kurum ve kuruluşlar uzak yerdeki birimleri ile iletişimi internet üzerinden özel bir sanal ağ oluşturarak sağlar.

vpn nedir

Özel sanal ağ uygulamasında biri kullanıcı-geçit yolu, diğeri geçit yolu-geçit yolu olarak adlandırılan iki tür bağlantı yapılır. Kullanıcı-geçit yolu bağlantısında doğrudan kullanıcı bilgisayarı ile geçit yolu arasında şifrelenmiş tünel kurulur. Kullanıcı tarafından yüklü olan yazılım gönderme işleminde, kullanıcı önce veriyi şifreler ve VPN üzerinden alıcı taraftaki geçit yoluna gönderir. Geçit yolu, önce kullanıcının geçerli biri olup olmadığını sorgular ve gönderilen şifrelenmiş paketi çözerek korunmuş alandaki alıcıya gönderir. Alıcının verdiği cevap da yine önce geçit yoluna gider ve orada şifrelenerek kullanıcıya gönderilir. Geçit yolu-geçit yolu bağlantısında birbiriyle iletişimde bulunacak sistemler, kendi taraflarında bulunan geçit yoluna başvurur. Kullanıcı sistemleri, verilerini geçit yollarına gönderir ve onlar kendi aralarında şifreli olarak iletişimde bulunur. Bu durum farklı yerlerdeki LAN’ların internet gibi herkese açık ağ üzerinden güvenli bir şekilde bağlanması için kullanılır.


Yazar Hakkında