WebOS Nedir? TV’lerde ki WebOS Özelliği Ne İşe Yarar?

HP Şirketi özellikle mobil sektörde rekabeti bir adım ileriye taşımak için ilk olarak Palm tarafından geliştirilen ve linux çekirdeği üzerinde çalışan webOS işletim sistemi üzerinde uzunca zamandır ar-ge (araştırma geliştirme) faaliyetleri yürüyüyordu. 2010 Yılına gelindiğinde HP WebOS ‘a ait tüm lisans haklarını Palm Şirketinden satın aldı.

Muntemelen HP pazarda varolan hızlı gelişim, Android ve İOS’un pazardaki gücü karşısında WebOS’u satmak zorunda kaldı. 25 Şubat 2013 tarihinde HP, webOS’un LG tarafından satın alındığını duyurduktan kısa bir süre sonra karşımıza LG Televizyonlarda bi işletim sistemi ile çıkageldi. Üstelik WebOS adını da değiştirmemişti.

LG’nin televizyonlarda WebOS işletim sistemi entegre etmesinin temel nedeni özellikle akıllı televizyonlardaki kullanılabilirlik ve uygulama geçişlerinde ortaya çıkan donma,kasma sorununu ortadan kaldırmaktı. Başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

Şu anda WebOS piyasada hakim konumda olan bir işletim sistemi olsada Android ve İOS karşısında nasıl tepki vereceği ise merak konusu.


Yazar Hakkında