WinRAR Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Aslında sıklıkla duyduğumuz ve kullandığımız WinRAR bir veri sıkıştırma programıdır. WinRAR temel olarak kayıpsız veri sıkıştırma destekleyen özel bir arşiv dosyası biçimidir. Bir Rus yazılım mühendisi olan Eugene Roshal tarafından geliştirilmiş olan RAR yazılımı tüzel bir kişiği olan GmbH şirketi (Almanca GmbH Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung) tarafından lisanslanmıştır.

eugene roshal winrar

Kullanımı her ne kadar ücretli olsada bu programa henüz para veren birini görmedim diyebilirim. Bir bilgisayarda olmazsa olmaz dediğimiz programlardandır. Bu program herhangi boyuttaki ses, müzik, video gibi tüm dosya ve belgeleri sıkıştırarak alandan tasarruf etmenizi ve tek bir seferde gönderim yapmanızı sağlar.

Ayrıca en önemli özelliklerinden bir diğeri de Şifreli bir şekilde karşı tarafa dosya gönderimidir. Herhangi bir dosyayı WinRar ile şifreleyerek gönderim yapabilirsiniz.

WinZip dediğimiz sıkıştırma programı ile tamamen aynıdır. Sadece WinRar 1993 yılında geliştirilmiş WinZip ise 1989 yılında Phil Katz, PKWARE tarafından geliştirmiştir.

Orjinal WinRar programını indirmek ve kurmak için TIKLA. Program indirdikten sonra setupa çift klikleyrek kısa sürede hemen kurulur.

WinRar kullanımı oldukça kolaydır. Herhangi bir dosya yada klasörün üzerine gelerek SAĞ KLİK ile Arşive Ekle denir ve kısa süre içerisinde dosyalarınız WinRar haline getirilir.

winrar


Yazar Hakkında