WordPress PostViews Eklentisi Kullanımı ve Türkçeleştirme

Bu eklentiyi kullanarak, paylaştığınız yazıların kaç defa okunduğunu görmenizi sağlar. WordPress sayfa okunma sayısını gösteren en iyi eklenti bu. Bunlar başka eklentilerde var lakin bunun kullanımı vere gerek kolay kurulumu nedeniyle bir çok webmaster tarafından sıklıkla kullanılmakta. WP-PostViews eklentisini sitenize kurduktan sonra, sitenizde yayınladığınız herhangi bir yazının kaç defa okunduğunu tespit edebilirsiniz. Burdaki amaç paylaştığınız makalenin ne kadar sıklıkla okunup okunmadığını tespit etmek ve buna göre adım atmak içindir. Hep eklenti sitenizi yormuyor hemde kolay bir şekilde sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin görünmesini sağlıyor. Tek negatif özelliği sayfa yenilendikçe +1 olarak artması :))

WP-PostViews Kurulum:

1- Yöntem: WP-PostViews eklentisini sitenizin ftp sinden /wp-content/plugins klasörüne gönderip admin panelinden eklentilere gelip WP-PostViews i etkinleştirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- Yöntem: Eklentiler Yeni Ekle kısmını klikleyip sağdaki kutucuğa WP-PostViews yazdıktan sonra ilk çıkan WP-PostViews’ini kurup etkinleştirmek.

WP-PostViews Ayarlar:

Birincisi ilk olarak ayar sayfasında dilerseniz sayfa okunma sayısını herkes yada sadece kayıtlı kullanıcılar olarak sağlayabilirsin. Ben herkes yani everyone dedim.

En altta türkçeleştirmek için Bu yazı %VIEW_COUNT% kez okundu! şeklinde yazdırdım. Sayfada böyle görünecek.%VIEW_COUNT% sabit kalıyor. sağına solunu ne yazarsanız yazın :))

WP-PostViews-kullanımı

İkincisi Eüeklentinizin ayar sayfasının aşağısında -alttaki fotoğraftakigibi-  kısma gelerek sayfa okunma sayısının nerelerde görünmesini istiyorsanız onları açın.

Ben sadece tek sayfamda görünmesini istedim. O yüzden Single Posts (Tekli Sayfa) seçeniğini seçip display to everyone (Herkes Görüntülesin ) dedim.

WP-PostViews-Ayarları

Şimdi Okunma Sayısı Sayfamızın Neresinde Görüntülensin Ayarına Gelelim.

wp-postviews-kurulum

WordPress temanıza göre archive.php, single.php, Post.php, Front.php veya page.php olabilir. Bu sayfanıza gelerek:

<*php if (function_exists (‘the_views’)) {the_views ();? }?*>

Not: Baştaki ve sonraki yıldızı silin.

bu kodu görüntülenmesini istediğiniz yere ekleyin. Önemli Uyarı: Her duruma karşı ( archive.php, single.php, Post.php, Front.php veya page.php) her ne ise onun yedeğini muhakak tutun. Çünkü kod sayfa yapısına girdiği için sayfanızın açılmamasına neden olabilir. Eğer açılmazsa ftp ile sizdeki bu yedek sayfayı tekrar olduğu yere atın.


Yazar Hakkında