WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Bir wordpress web siteniz var ve muhtemelen arada-derede, durup duruken veya herhangi bir nedenden dolayı sitenizin ekranında Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu veya Error Establishing a Database Connection yazısıyla karşılaştınız.

wordpress-veritabani-baglantisi-kurulurken-hata-olustu

Birincisi panik edecek bir durum yok! Yani şimdilik yok :)) Aşağıda olası nedenlerini yazacağım. Ki bunlar dışında nedeni de malesef yok. Şimdi adım adım ilerleyelim ve  Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu/Error Establishing a Database Connection  kaynağının nedenini bulalım.

1- Web sitenizin public_html klasörüne girdiğinizde webconfig.php klasörünü bulun ve içerisindeki veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı kullanıcı şifresinin c-panel/vhm panel‘den veritabanı adı/kullanıcı adı ve şifresi ile eşleşip eşleşmediğini öğrenin. Genellikle birincil hata bu oluyor.

2- C-Panel/VHM Panel‘den phpMyAdmin kısmına gelerek veritabanı isimlerinizi kontrol edin. Hata var mı, çok uzun isimde bir veritabanı mı bunları öğrenin. Eğer veritabanları normalde diğer adıma geçelim.

3- webconfig.php’deki define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); yazıyor mu kontrol edin. Bazı firmalar değişik şeyler yazıyor.

4- Web sitenizin CPU yani işlemci harcama durumunu kontrol edin. Eğer ziyaretçi sayınız bir hayli fazla ise işlemciniz yetmeyecektir. Bu nedenle yeni bir pakete geçişiniz söz konusu olabilir. Google analytics gibi bir ziyaretçi takibi yaparak anlık ziyaretçi sayacınızı kontrol edin ve kullandığınız CPU hacmi ile karşılaştırın. Ayrıca sitenizin hızına dair ölçmeler yapın.

5- Eklentiler. Tüm eklentilerinizi devre dışı bırakıp eklentilerinizde sorun çıkaran veya hataya neden olan eklentiyi tek tek bulmaya çalışın. Biraz zor olacaktır ama.

6- Temanızı değiştirin. Ve değiştirdikten sonra temanızla testlerinizi yapın.

7- Hosting firmanıza çağrı açın ve hata nedenini anlatın.

8- Son olarak birde hatanızı nasıl aldığınızı, çözüm yollarınızı ve önerilerinizi bize yazın. Bulmaya çalışalım.


Yazar Hakkında