WordPress Web Siteni Başka Bir Hostinge Taşıma

Bu konuda profesyonelleştiğimi söyleyebilirim 🙂 İşlemler aslında 10 dakikalık bir şey. Ama konu hakkında en ufak bir fikriniz yoksa yapacağınız işlemler zülüm haline gelebiliyor. Beni dinleyin ve dediklerimi yapın. Her ne sebeple sitenizi taşımayı planlıyorsunuz bilmiyorum ama iyi yapıyorsunuzdur eminim. Neyse işlemimi nasıl onu görelim. Birde konuyu dallandırıp budaklandırmayacağım. Ayrıntıya girersek işin içinden kimse çıkamaz. Başlayalım…

1- Veritabanını Yedekle: Yapacağınız ilk işlem bu olsun. %99 Sizin hosting size bir C-Panel veya VHM Panel Şifresi v.s vermiştir. C-Panele gidip (VHM Panel ile aynı) SQL Services’in altında phpMyAdmin’i klikleyip açılan pencereden aşağıdaki gibi veritabanımızı GİT diyerek yedekleyelim. Bilgisayarımıza veritabanımızın tamamı inecektir. Dilerseniz özel olarak ta seçebilirsiniz size kalmış. Veritabanımız bilgisayarımıza indiyse ikinci kısma yani dosyalarımızı indirelim.

veritabani-yedekleme (1) veritabani-yedekleme (2)

2- Dosyalarımızı Yedekleyin: İndirebilmeniz için elbetteki bir FTP şifresine ihtiyacınız olacak ve birde kullanıcı adına. Eğer yoksa C-Panel/CHM Panel’e giriş yaparak ya kendiniz oluşturun yada hosting firmanıza destek talebinde bulunarak FTP şifresi isteyin. FTP ile kendi alanınıza bağlandığınızda public_html klasörü’nü masaüstüne kopyalayın. Bu verinizin büyüklüğüne göre biraz zaman alabilir.

3- Alan Adı Yönlendirme veya Taşıma: Alan adını sadece yönlendirecekseniz yeni aldığınız hosting firmasından destek talebinde bulunmanız gerek. İsterseniz yeni hosting firmanızın size verdiği DNS numaralarını kullanarak eski hosting paketinizdeki ALAN ADI YÖNET kısmında DNS dönlendirme kısmına yeni hosting firmanızın verdiği DNS’leri kullanabilirsiniz. Hayır efenim ben transfer/taşımak istiyorum diyorsanız o zaman BURAYI okumanız gerek. Transferde sıfırdan bu alan adını alıyormuş gibi yeni hostinge ücret ödersiniz ve 2-5 gün beklersiniz. Hem yönlendirme hemde trasferi aynı andada yapabilirsiniz.

4- Yeni Hosting Firmasında Kurulum ve Konfigrasyon: Aslında hosting firmaları sizin yapacağınız işi ücretsiz yapıyorlar ama öyle böyle! kesinlikle sizin yukarıdakileri yapıp yedek almanız lazım. Vay efenim yolda kayboldu, silindi ıvır zıvır şeylerine gelmeyin.

Eğer siz ben yapacağım diyorsanız ve yedekleriniz hazırsa korkmadan yeni hosting firmanızın size verdiği C-PANEL kısmından SQL Service ve phpMyAdmin kısmına gelerek VERİTABANINI İÇE AKTAR diyoruz. Bu tamamsa. C-Panelden yeni bir FTP oluşturup veya FTP Şifresi/kullanıcı adı talebinde bulunup size verilen kullanıcı adı ve şifre ile FTP’ye bağlanıp yedeklediğiniz dosyaları aynen buraya atmak :))

Mantık aynen böyle :))


Yazar Hakkında