Otomobil ve Sistemleri

Yakıt Filtresi Ne Zaman Değişir?


Yakıt filtresi, yakıt deposundan gelen benzin ya da dizel türündeki yakıtın, süzülerek temiz bir şekilde enkjektörlere iletilmesini sağlayan filtreye denilmektedir.

Filtrenin görevi yakıtın içerisinde bulunan toz, kir, tortu, pislik gibi bünyesine alarak mazot pompasına temiz yakıt göndermektir, bu işlemi yaparken filtre elemanının sık dokulu kısımlarından başlamak üzere seyrek dokulu kısma, nihayetinde metal elemanlı süzgece kadar bir kirlenme dolayısı ile tıkanma oluşur. Tıkanan filtreyi anlamanın en kolay ve basit yanı motorun devir sayısında bir azalma ve çekişimde hissedilir oranda bir güç kaybı olmasıdır. Bu durumda akla ilk gelmesi gereken arızanın filtre olduğu unutulmamalıdır. Tıkanma ve kirlenme daima 1. filtrede daha fazladır, 2. ve 3. filtredeki tıkanma ve kirlenmeler daha azdır. Bu tıkanma ve kirlenme hadisesinden kurtulmanın en kolay yolu filtreyi yenilemek veya temizleme elemanını değiştirmektir.

Yakıt filtrelerinde by-pas sistemi yoktur. Kirlenen veya tıkanan filtreyi anlamak için yukarıdaki tavsiyelerimiz dikkate alınmalıdır. Filtre değiştirmede iş makineleri ve traktörlerde çalışma saati esas alınır. Diğer araçlarda ise alınan km cinsinden yol esas alınır. Şurası kesinlikle unutulmamalıdır ki yakıt çok kirli ve depo temiz değilse bu çalışma saati veya alınan yon beklenilmeden filtre değiştirilmelidir.

Yakıt filtresi değişim süresi, benzinli araçlarda 2 bakımda bir (maksimum 30 bin km), dizel araçlarda her bakımda mutlaka değiştirilmesi önerilmektedir. Benzinli araçlarda yakıt filtresi değişim süresi, dizel araçlardaki yakıt filtresi değişim süresinden daha uzundur. Benzin yapı gereği daha ince bir akışkanlığa sahip olduğundan yakıt filtresi daha uzun süreçte tıkanmaktadır.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort