Otomobil ve Sistemleri

Yakıt Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?


Yakıt filtresi yakıtı temizler ve pompaya temiz yakıt gönderir. Motorda kullanılan yakıt, rafineri aşamasında her ne kadar filtre ediliyor olsa da gerek nakliye, gerek depolama ve gerekse araç deposuna konması ve beklemesi esnasında birtakım metal artıkları, pas, toz ve kirle temas eder ve bunları bünyesine alır. Yakıt filtresi ile bunlar tutularak bu gibi zararlı unsurların motora girişi engellenir. Yakıt filtreleri kâğıt filtre elemanı ve bunu çevreleyen metalik süzgeç ve sızdırmazlık sağlayan örtü kapları ile lastik contalardan oluşur. Küçük motorlarda genellikle 1 adet bulunan filtre sayısı, motor büyüdükçe artar. Genellikle 2 veya 3 adet filtre bulunur. Filtre sayısının artması yakıtın daha iyi süzülmesi anlamına da gelir.

Yakıt filtrelerinin temel görevi yakıtı süzmek ve içerisindeki toz, pislik, pas ve kirleri bünyesine almaktır. Bugün için piyasada iki çeşit filtre kullanılmaktadır. Her ikisisin de görevi yukarıda anlatıldığı şekildedir. Bunlar:

Değiştirilebilir Kâğıt Süzme Elemanlı Filtreler: Bu tip filtrelerde kâğıt süzme elemanı kirlendikçe değiştirilir. Fiyatı ucuz, değiştirilmesi kolaydır. Bugün için dizel motorlarda kullanılan filtrelerin çoğunluğu bu tiptir. Filtrenin kirli olup olmadığını anlamak hiçte kolay değildir. En bariz belirtisi motor gücünün ve devrinin düşmesi olabilir. Filtre değiştirmede iş makineleri ve traktörlerde çalışma saati, diğer vasıtalarda alınan km cinsinden yol esas alınır.

Değiştirilmeyen Metalik Süzgeç Destekli Kâğıt Süzme Elemanlı Filtreler: Bu tip filtreler kirlendikçe sökülüp yeni filtre ile değiştirilir. Bu tip filtreler için bilinmesi gerekli bir husus vardır. Bu husus da bu tip araçlarda kullanılan filtreler daima aynı oranda kirlenmez. Daima 1. filtre daha çok kirlenir. Bu sebeple filtre değiştirilirken genellikle 1. filtre çıkarılıp atılır, 2. filtre 1. filtrenin yerine takılır 2. filtrenin yerine yeni filtre takılır. Eğer filtre sayısı ikiden fazla ise aynı işlem tekrarlanır. Bu şekilde filtre maliyeti düşürülmüş olur.

Yakıt Filtresi Nasıl Çalışır?

Besleme pompası tarafından pompalanan mazot filtrelere gelir. Eğer sistem tek filtreli ise doğrudan filtrenin giriş rekorundan girer ve süzülerek çıkış rekorundan çıkar. ġayet sistem birden fazla filtreye sahipse daima giriş 1. filtreye, 1. filtrenin çıkışından 2. filtreye girer. Filtre sayısı fazla ise aynı şekilde devam eder. Aşağıdaki şekilde şematik olarak motorinin filtre edilmesi gösterilmiştir.

Yakıt Filtresi Neden Değiştirilir?

Filtrenin görevi yakıtın içerisinde bulunan toz, kir, tortu, pislik gibi bünyesine alarak mazot pompasına temiz yakıt göndermektir, bu işlemi yaparken filtre elemanının sık dokulu kısımlarından başlamak üzere seyrek dokulu kısma, nihayetinde metal elemanlı süzgece kadar bir kirlenme dolayısı ile tıkanma oluşur. Tıkanan filtreyi anlamanın en kolay ve basit yanı motorun devir sayısında bir azalma ve çekişimde hissedilir oranda bir güç kaybı olmasıdır. Bu durumda akla ilk gelmesi gereken arızanın filtre olduğu unutulmamalıdır. Tıkanma ve kirlenme daima 1. filtrede daha fazladır, 2. ve 3. filtredeki tıkanma ve kirlenmeler daha azdır. Bu tıkanma ve kirlenme hadisesinden kurtulmanın en kolay yolu filtreyi yenilemek veya temizleme elemanını değiştirmektir.

Yakıt filtrelerinde by-pas sistemi yoktur. Kirlenen veya tıkanan filtreyi anlamak için yukarıdaki tavsiyelerimiz dikkate alınmalıdır. Filtre değiştirmede iş makineleri ve traktörlerde çalışma saati esas alınır. Diğer araçlarda ise alınan km cinsinden yol esas alınır. Şurası kesinlikle unutulmamalıdır ki yakıt çok kirli ve depo temiz değilse bu çalışma saati veya alınan yon beklenilmeden filtre değiştirilmelidir.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort