Yandexi Bilgisayarınızdan Tamamen Kaldırma | Kesin Çözüm

Geçtiğimiz zamanlarda google arama motoruna rakip olarak ortaya çıkan Rus yapımı arama motoru. Zaman zaman televizyonlarda ve web sitelerinde sık sık reklamlarını görüyoruz. Bilinçsiz ve istemsizce bilgisayarlarınıza kurduğunuz yandex kaldırma işlemleri ile ilgili bilgileri aşağıda paylaştık. Google Chrome, İnternet Explorer, Mozilla Firefox tarayıcılarında kullanılabilen yandeksten nasıl kurtulurum sorusunun cevabı..

Google Chrome İçin:

1- Google Chrome’de açık olan tüm sayfaları kapatın ve ardından yeni bir sayfa açın. Buraya chrome:// yazıp entera basın alttaki gibi bir sayfa açılacaktır. Profil yolu yazan yeri C:’dan başlayaral User Data yazan yere kadar kopyalayın. (User Data hariç)

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-01

2- Ardından yeni bir klasör açıp buraya yukarıda kopyaladığınız uzantıyı yapıştırın. Açılan penceredeki USER DATAYI SİLİN.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-02

3- Tekrar Google Chrome’de açık olan tüm sayfaları kapatın ve ardından yeni bir sayfa açın ve sağ üstteki üç çizgi kliğine bastıktan sonra AYARLAR sekmesini seçin.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-03

4- Açılan Pencerede en altta Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğini seçin.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-04

4- Tekrar en alta inerek AYARLARI SIFIRLA seçeneğini seçin. Ve ayarları sıfırlayın.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-05

5- Şimdi yeni bir sayfa daha açalım ve sayfamıza chrome://extensions yazarak enrera basalım ve açılan pencereden tüm uzantıları silerim. Bir tanesi bile kalmasın. Hepsini silin.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-06

6- Şimdi Masaüstünden GOOGLE ikonuna sağ klikleyip özellikler diyelim.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-07

7- Açılan pencerede tahminen “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” gibi yazması gerekecektir. Eğer ikisinde de “C:\Program Files (x86)\ yazan kısımdan sonraki Google\Chrome\Application\chrome.exe” değilse bu şekilde düzeltin.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-08

8- Şimdi GOOGLE Anasayfamızı değiştirelim. Yapacağımız şey chrome tarayıcımızı açıp sağ üstteki üç çizgiye tklamak ordan AYARLAR’ı seçmek ve açılan pencerede aşağıdaki Sayfaları ayarla sekmesinde açılan yere https://www.google.com.tr/ yazmak. Sonra pencereyi kapatın.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-09

9- Ardından Başlat kısmına gelip açılan arama kısmına regedit yazın ve entera basın. Açılan pencerede CTRL+F’e basın veya düzen kısmından BUL’u tıklayın.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-10

10- Açılan pencereye “start page” yazın, Sağ Tarafta Start page’yi Bulacaktır.Buraya anasayfa olarak kullanmak istediginiz siteyi yazın. Tamam deyin. Böylece anasayfanız yazdığınız site olacaktır.

yandexi-bilgisayarinizdan-tamamen-kaldirma-kesin-cozum-12
11- Son olarak üsteki sayfa açık iken HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Internet Explorer \ Control Panel kısmına kadar genil. Sağ taraftaki Homepage’e sağ tıklayıp değiştir deyin ve “1” olan değeri “0” olarak değiştirin.

Not: İşlemlerimiz Google Chrome tarayıcısı içindi. Ancak explorer ve Mozilla için 9 ve 10 numaralı seçeneklerde geçerlidir. Kısa zamanda Mozilla ve Explorer içinde yayınlanacaktır.


Yazar Hakkında

    Hadi bir şeyler yazalım :))