Yapay DNA’ya Sahip İlk Canlı!

Bilim insanlarının çeşitli hedefleri vardır. Bunlar genelde uçsuz bucaksız sınır tanımayan hedeflerdir. Bunlardan birisi yapay DNA’ya sahip ilk organizmayı üretmeyi başarmaktı.

Her canlının genlerinde DNA bulunur. Bu DNA’nın yapısını oluşturan sarmal iplik çiftleri birbirlerine A,T, G ve C olarak bilinen dört farklı bazla bağlıdırlar. Bu yeni organizmaya araştırmacılar X ve Y adını taktıkları iki yeni baz eklediler.Böylece bu güne kadar görülmemiş bir DNA formu yaratıldı. Asıl hayret veren olay ise  bu yarı-yapay organizma inanılmaz bir şekilde kendini çoğaltmayı başardı ve bunu yaparken de yeni yapay DNA’sını korumayı başardı.

Şimdilerde bu yarı-yapay organizmayla ne gibi çalışmalar yapılacağı tasarlanıyor. Bence bu organizma bilim dünyasının nefesini kesecek özellikler taşıyabilir. Ama sonuçları tartışılır. Gen tedavisi gibi mükemmel bir yöntemin bile uygulanamadığı bu dünyada yarı- yapay organizmanın biraz beklemesi gerek gibi görünüyor.

Tamamlanması 15 yıl süren bu çalışma Nature dergisinde yayımlandı (doi:10.1038/nature13314 ).  Nature dergisinde tamamıyla yayınlanan rapor, araştırmanın detaylarını öğrenmek isteyenler için okumaya değer görünüyor.

Bilim dünyasındaki bu çığır açıcı gelişme yüksek gelişmişlik düzeyine sahip canlıların yaratılmasını da sağlayabilir. Dört bazlı DNA ile mümkün olmayacak ilginç korkunç ya da mucizevi asla izin veremeyeceği garip ve mucizevi şekilde davranışlar sergileyen bakteriler, hayvanlar ve insanlar oluşturulabilir. Gelecek yıllar çok heyecanlı olacak


Yazar Hakkında