Yazıcı Bağlantı Hatası Çözümü

Genellikle bir yazıcı kurulum esnasında yada bağlanma sırasında bir çok hata ile karşılaşmanız olası bir durum. Bir yazıcının bağlantı hatası vermesinin birden çok nedeni olabilir. Ancak aşağıda göstereceğim çözüm yolu ile büyük ihtimalle bağlantı sağlayabilirsiniz.

Şimdi baştan başlayalım.

1-Yazıcınızı (Printer) kapatın! Eğer bir driver yüklediyseniz bilgisayarınıza bilgisayarınızın Program Ekle/Kaldır kısmından bu driveri kaldırın. Ardından bilgisayarınızı kapatın!

2- Her iki cihaz (bilgisayar ve yazıcı) kapalı olduğu anda USB Bağlantı kablosu ile bağlayan. Network ise Network (Ethernet Bağlantısı) ile bağlayın. Ve her iki cihazı yeniden başlatın.

3- Eğer yazıcıyı USB ile bağladıysanız bu şekilde kuracaksanız öncelikle yapmanız gereken bilgisayar açıldıktan sonra yazıcının otomatik kurulup kurulmadığını kontrol etmek. Eğer kurulmadıysa yazıcının orijinal driverini sitesinden indirip setup’ı kurmak. Ve kurulum tamamlandıktan sonra genellikle yazıcı kurulu hale geliyor ancak bazen yinede Aygıtlar Yazıcılar kısmından Yazıcı Ekle deyip kurmanız gerekebiliyor. Burada önemli olan şu USB Kablosunu taktığınız anda bilgisayar eğer yazıcıyı görmüyorsa muhtemeeln USB kablonuzda bir problem olduğunu varsayarak başka bir USB kablosu deneyin. Ayrıca kullandığınız drive .inf şeklinde ise yazıcı ekle kısmından driveri gösterip kurmanız gerekiyor.

4-Eğer Network’ten yazıcıyı bağlarken hata alıyorsanız gösterge panelinden verdiğiniz IP numarasını, subnet mask ve Ağ Geçidini doğru yaptığınıza emin olmanız gerekiyor. Zaten bunlar doğru yapıldıysa eğer hala bağlanamıyorsa veya yazıyı görmüyorsa o zaman aklınızı RJ45’in hatalı çakıldığını ve bilgisayarınıza ait bir IP numarasının atanmadığını düşünmelisiniz. Network bağlantısında sizden driver bile istenmeyebilir. Bu nedenle kurulumu kullanımı oldukça kolaydır.

Diğer bir husus eğer yazıcı için ıp verecek bir gösterge paneli yoksa orijinal driverini indirip otomatik veya manuel bir şekilde IP vermek zorundasınız.

5-Son olarak ağ üzerinden bir yazıcıya bağlantı kurarken hata alıyorsanız bunun birincil nedeni genellikle işletim sistemi çakışması olabilir Örneğin XP ile Windows 10 gibi. Bu sorunu sıklıkla yaşadığımı söyleyebilirim. Genelde network yazıcı olmayan bir yazıcı ortak paylaşım yapılırken bu hatanın olması muhtemel. Ve tabi yazıcının eski olması işletim sisteminin ise Windows 8 veya Windows 10 olmasıda etkili.

6-Temel sorunları sıralarsak, driver hatası, USB kablo sorunu, IP Verme sorunu, RJ45 Kablo sorunu, yazıcı anakart arızası, işletim sistemi çakışması, bilgisayardaki USB bağlantı noktalarının tanımlanmamış olması yani driverler sorunu, USB kablosunun uzun olması gibi sorunlaer en çok görülen yazıcı bağlantı hatası sorunlarıdır.

Aldığınız hatayı bize yazabilirseniz bu konuda fırsat bulursam destek olabileceğimi hatırlatmak isterim.

Herkese bol güneşli günler. Selametle.


Yazar Hakkında