Yerçekimi Nedir? Yerçekimini Kim Buldu?

Yerçekimi Nedir? Yerçekimi, Dünya’nın kütleçekim kuvvetine verilen isimdir. Basit bir tanımlamayla yer çekimi, yeryüzündeki cisimleri yere doğru çeken kuvvettir. Dünyayı ve diğer gezegenleri güneşin çevresindeki hareket ettikleri yolda tutan, bunu sağlayan kuvvet “yer çekimi kuvveti” dir. Dünya yüzeyinde veya yakınındaki nesneleri etkiler ve onlara yerçekimi ivmesini kazandırır. Dünya yüzeyinde tüm cisimler bu ivme ile düşerler. İvmenin Paris’teki değeri tam olarak 9,80665 m/s2 (metre bölü saniyekare)dir. Yani bir cisim Paris’te havadan bırakıldığında yere 9,8 mm/s2  hız ile yere düşer. Bir cisim kutuplarda ise 10 m/s2 hızına yakın iner. Yani kutuplara gidildikçe kütle çekimi artar. 

M kütlesine sahip bir cisme doğru olan yerçekimi ivmesi formülü; 

yercekimi-formul

Yerçekimini Kim Buldu? Yerçekimini İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof, ilahiyatçı olan İsaac bulmuştur. Newton denilince ilk akla kütle çekimi gelir çünkü fizik tarihinde bu fikir bir devrim niteliğindedir. Newton kütle çekimini ilk kez 1665 yılında düşündü ama Principia kitabını 1687 tarihine kadar yayınlamadı.

IsaacNewton

Newton, altında oturduğu ağaçtan kafasına düşen bir elma sayesinde yerçekimi kanununu geliştirdiği tamamen hikayedir. Newton’la bir elma arasında kurulan ilk ilişki, bilim adamının ölümünden 60 yıl sonrasına dayanıyor: John Conduitt, “Bir bahçede gezinirken, elmayı ağaçtan düşüren yerçekimi kuvvetinin yerden belli bir uzaklıkla sınırlı olmadığı, bu kuvvetin çok daha büyük olduğu düşüncesi aklına geldi.”

yercekimi-newton


Yazar Hakkında