Zaman Makinası İle Zamanda Yolculuk

Doctor Who’ nun ne çok hayranı olmuştuk.  Tardis adını verdiği zaman makinasıyla o zamandan bu zamana yolculuk eder bir sürü maceraya atılırdı. Her insanın içinde ve aklında zamanda yolculuk yapabilme fikri vardır. Düşününce ne  kadar güzel bir fikir!

Bizler ileriye doğru geçen zamanın daimi yolcularıyız.

Geleceğe değil geçmişe gitmenin bir yolu var (tabii teoride). Bilim insanları evrende zaman ve uzayın dokusunu manipüle ederek zamanda geriye gitmenin mümkün olabileceğini savunuyorlar. Oldukça heyecanlandırıcı bir iddia!

Olayı biraz açıklayalım : evrendeki aklınıza gelebilecek ya da gelemeyecek bütün kütle uzay- zamanı kütleçekim etkisiyle bir güzel çeker büker şekillendirir. İşte fizikçiler bu dokuyu bozabilen makineler tasarlamışlar. Peki bu doku bozulunca ne oluyor diye sorarsanız cevap şu: bu dokunun bozulması bazı döngüleri oluşturuyor. Bu döngülerde de zaman çizgileri aslında kendi üzerine kıvrılıp duruyor.

Şimdi biraz daha ayrıntıya inelim. Bu kıvrılmalarda bazı delikler düşünün. Bunlara kurt delikleri diyoruz. Teoride ( hani olur mu olmaz mı bilinmez:) bu kurt delikleriyle açılan tüneller sayesinde zamanda yolculuk yapacağımız düşünülüyor.

Zamanda yolculuk harika bir konu tabi bir çok önemli noktası var. Tüm bilim kurguların gerçekleşeceğini düşündüğünüzde siz de heyecan sarmış olmalı.


Yazar Hakkında