Zararlı Programlardan (Yazılımlardan) Nasıl Korunulur?

Zararlı yazılımların (programların) bilgisayarlarnıza veya sistemlerinize bulaşması halinde; önemli dosyalarımızı, çalışmalarımızı kaybetmek, kurumunuza ve şahsınıza ait şifreler, kredi kartı bilgileri gibi gizli kalması gereken bilgilerin başkalarının eline geçmesi, rahatsız edici pencerelerin, reklamların kontrolümüz dışında sürekli çıkması, zararlı veya gereksiz programların sürekli arka planda çalışıp bilgisayarın performansını ve internet bağlantı hızını düşürmesi ile sonuçlanabilir. Ayrıca Çevirmeli (Dialup) bağlantı kullanıyorsanız, başka servis sağlayıcılara isteğiniz dışında bağlantı kurularak ağır mali yüklerin yüklenmesi, sizin adınıza başkalarına rahatsız edici mesajların gönderilmesi, sizin üzerinizden başka yerlere saldırı yapılarak suçlu duruma düşülmesi veya sizin hak ve yetkilerinizi kullanarak diğer kişilerin bilgisayarlarına zarar verilmesine neden olabilirler.

Kurumsal Olarak Zararlı Yazılımlara (Programlara) Karşı Alınabilecek Önlemler

Güvenlik Duvarı (FireWall) : İnternet güvenlik duvarı, Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarını, virüsleri ve solucanları engellemeye yardımcı olan yazılım veya donanımdır.. Güvenlik duvarı, pek çok zararlı Internet trafiğini bilgisayarlara erişmeden engellemeye yardımcı olur. Internet’e bağlanma şekli ne olursa olsun güvenlik duvarı kullanmak önemlidir.
Saldırı Önleme Sistemi (IPS – Intrusion Protection System) : Saldırı Önleme Sistemi, bildikleri yada bilmedikleri saldırıları tanıyıp gerçek zamanlı olarak durduran yazılım ve donanımlardır.
Saldırı Tespit Sistemi (IDS – Intrusion Detection System) : Sisteme değişik amaçlarla dışarıdan sızan veya sızmaya çalışan saldırganları ve sistem kaynaklarını uygunsuz ya da yetkilerini aşan biçimde kullanan kullanıcıları tespit etmeyi amaçlayan sistemlerdir.
AntiVirüs Yazılımları : Antivirüs yazılımları virüslere karşı yazılmış, temizleme, kurtarma işlevlerini yerine getiren koruyucu programlara verilen genel isimdir. Antivirüs programı yüklemek sistemin komple güvenliği için yeterli değildir. Ancak her sistemde mutlaka güncel ve güvenilir, lisanslı bir antivirüs programı bulunmalıdır.
İçerik Filtreleme (URL Filter) : İnterneti kullanan çalışanların hangi sayfalara gittikleri, oralarda ne kadar zaman geçirdikleri bunların ne kadarının işle ilgili olduğu gibi soruların yanıtlanması için kullanılan yazılımlardır. Yapılan web sayfası ziyaretlerinin çoğunun işle alakalı olmaması, sakıncalı sayfa ziyaretlerinin sistemlere virus/trojan bulaşması, gereksiz bant genişliği harcanmasına ve yasal olmayan sitelerden indirilen programların sistemlere sahte lisanslarla kurulmasına sebep olmaktadır. Bunları engelleyebilmek için URL filtering denilen yazılımlar kullanılmakta. Bu yazılımların her gün güncellenen veri tabanları sayesinde dünyadaki çoğu web sayfaları sınıflandırılmış durumdadır.

Kişisel Olarak Zararlı Yazılımlara (Programlara) Karşı Alınabilecek Önlemler
 • Yazılım Güncellemeleri (İşletim Sistemi, Yamalar, diğer yazılımlar)
 • İhtiyaç duyulmayan bilgisayar hizmetleri kapatılmalı veya sistemden kaldırılmalıdır.
 • Mutlaka parola kullanılmalı, kullanıyorsa belirli aralıklarla değiştirilmelidir ve tahmin edilebilecek şifreler kullanılmamalıdır.
 • Tanınmayan kişilerden gelen e-posta mesajlarının ekleri mümkün olduğunca açılmamalı ve hatta silinmelidir.
 • Bilgisayar kullanırken bilinçli olunmalıdır.
 • Mutlaka bir antivirüs programı kurulmalı ve mümkünse her gün güncellenmelidir.
 • Antispyware programı kurun ve belirli aralıklarla bilgisayarınızı temizletin.
 • Bilgisayarımıza bir güvenlik duvarı (firewall) kurulmalıdır.
 • İnternet tarayıcınız doğru yapılandırılmalıdır.
 • İşletim sistemi yamaları düzenli bir şekilde yüklenmelidir.
 • Virüsler bilgisayarın her açılışında çalışacak şekilde ayarlarda değişiklik yaparlar.

Yazar Hakkında