Zombi İnsanlar

Bulaşıcı virüsler insanlık tarihinde çok büyük bir etkiye sahiptir. 1. Dünya Savaşı’ nın son aylarında İspanyol Gribi olarak tarihe geçen bulaşıcı bir virüs tüm dünyaya korku salmıştır. çok kısa bir sürede 6 kıtada 50 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmuş savaşta ölen insanların 3 katı kadar insan bu virüs sayesinde ölmüştür.

Şimdilerde gelişen teknoloji ve modern genetik mühendisliği teknikleriyle çalışan bazı bilim insanları  günümüzdeki bazı virüsleri mutasyona uğratarak veya bunlara kod ekleyerek bir zombi virüsünün teorik olarak üretilmesini mümkün kılan açıklamalar yapmışlar.

Şimdi zombi virüsü deyince sakın aklınıza öldükten sonra yeniden dirilip The Walking Dead tarzı yaratıklara dönüşeceğinizi düşünmeyin.

Burundaki koku siniri beyindeki bazı bölgelere direk olarak bağlıdır. Bu bölgeler ise yemek yerken doyduğumuzu sağlayan ventromedial çekirdek ,duygusal hafızayı kontrol eden amigdala ve bilinici, davranış kontrolünde önemli yere sahip frontal lob bu bölgelerdendir.Koku sinirinden bulaşabilecek bir virüs bu bölgelere direk temasta bulunur. Böylece bizi hep aç olan agresif ve bilinç dışı varlıklara dönüştürebilir.

Görüldüğü gibi adı zombi virüsü mekanizması bir hastalık. Yaşayanlar için J

Koku ile bulaşabilecek bir virüs çok tehlikelidir. Belki de böyle bir virüs insanlığı yok bile edebilir.

Virüsün beynimizi direk etkilediği ve ölüme yol açtığı başka bir virüs daha var ki o da kuduz virüsü.. Çakal ayı gibi vahşi hayvanlarda ayrıca aşılanmamış inek kedi köpek gibi hayvanlarda görülebilen bir hastalıktır. Buna yakalanan hayvanlarda hırçınlık başta olmak üzere bir çok anormal davranış görülür. Bilinç kaybı yaşayan bu hayvanlar karanlıkta saklanmayı çok sever ve her önüne geleni ısırmak ister.

Hatta hatırlayacak olursanız 2013 yılında Hindistan’da kuduz bir köpek bir kaplanı ısırmıştı.

Kuduz bir hayvan tarafından ısırılan bir insanda durum şöyledir. Virüs nöronları kullanarak beyine doğru ilerler. Beyine ulaşması farklı zaman dilimlerine denk gelebilir. Hatta beyine yakın yerlerden ısırılan kişi hastalığa daha çabuk yakalanır.

Daha sonra beyine ulaşan bu virüse sahip hastadaki iştahsızlık kırgınlık huzursuzluk artık yerini salya akıtma ve önüne geleni ısırma isteğine bırakır. İlerleyen günlerde felç geçirerek kaçınılmaz olarak ölür.

Zombi diye bir şey yoktur diyenlere cevabımız şu:  elbette zombi diye bir şey yoktur. Modern dünyada ve hatta geçmişte hastalıklar insanı her duruma sokabilir. Bunlar sadece benzetmelerdir.


Yazar Hakkında