cPanel’den FTP Hesabı Oluşturma ve Bağlanma

Bir web siteniz varsa farklı yöntemlerle dokümanlarınızın (fotoğraf, resim, video, belge vs.) bulunduğu alana erişebilirsiniz. Bunun için program kullanabileceğiniz gibi (burada FileZilla programı için örnek verdim) doğrudan cPanel‘den File Manager kısmından ulaşabilirsiniz. Ancak program kullanmak çoğu zaman sitenin güvenliğini tehlikeye atmakta ve File Manager sekmesinden erişmek zaman kaybına yol açtığını söyleyebiliriz. Şimdi size basit bir şekilde “cPanel’den FTP Hesabı Oluşturma” olayını anlatmaya çalışacağım.

1- Hosting firmasının size tahsis etmiş olduğu kullanıcı adı ve şifre ile cPanel arayüzüne giriş yapın.

2- Gelen sayfadan FTP Accounts sekmesini seçin.

3-Şimdi “Add FTP Account” kısmından bir kullanıcı adı, şifre belirleyin. Şifreyi unutmanız halinde hesap oluşturduktan sonra tekrar değiştirebilirsiniz. Burada bizim için önemli olan public_html klasörü olduğundan directory kısmında sadece public_html/ kısmı kalacak şekilde diğerlerini silin ve Create FTP Accounts butonunu klikleyelim.

4- FTP Hesabınız oluştuktan sonra aşağıdaki gibi giriş bilgileriniz gelecektir. Burada şifrenizi değiştirebilir, kota miktarını belirleyebilir veya FTP hesabını silebilirsiniz.

5- Şimdi oluşturduğumuz FTP Hesabıyla bilgisayarımızdan giriş yapalım. ftp.siteadiniz.com şeklinde bilgisayarım kısmına yazıp enter yapalım.

6-  Gelen pencerede FTP kullanıcı adı ve parolasını girdikten sonra Oturum Aç diyelim. Dilerseniz parolayı kaydet diyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda sonraki süreçlerde şifre girmenize gerek kalmayacak doğrudan public_html klasörüne bağlanacaktır. İşlemimiz basit şekilde bu kadar.

Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunuyum. Aynı Üniversite’nin Fen Bilimleri Enstitüsün'de Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitiminde (Biyoloji Öğretmenliği) Tezsiz Yüksek Lisans yaptım.

1 comments On cPanel’den FTP Hesabı Oluşturma ve Bağlanma

Yorum Yapınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer